Arsenalsgatan 10B

Kungshöjd | 1910

På kungliga höjder, i den borgliknande fastigheten anno 1910, finns ett enastående härligt hem med alla rätt till salu. Njut av fint sekelskifte med luftiga rum i fil, 3,15 meter i takhöjd, stuckaturer, takrosett, brädgolv, höga profilerade fotlister, spegeldörrar och gjutjärnsradiatorer. Skicket är mycket gott och nuvarande ägare har med stor respekt för huset låtit förädla lägenheten med bland annat nyrenoverat kök (2022), installerat garderober samt slipat golv, målat väggar och lister mm. 61 magiska kvadrat ihop med en sex kvadrat stor balkong i spikrakt västerläge. Kan livet på höjden bli bättre än såhär? Förmodligen inte. Välkomna att känna efter själva på visning!

  • Pris: 4 600 000 kr (utgångspris)
  • Antal rum: 2 rum och kök
  • Boarea: 61 kvm
  • Areakälla: Enl förvaltarens information
  • Objekttyp: Bostadsrätt
  • Område: Kungshöjd
  • Månadsavgift: 3 908 kr Inklusive värme och vatten
  • Bostadens indirekta nettoskuldsättning: 662 421 kr
  • Byggnadstyp: Sekelskiftesfastighet
  • Byggår: 1910
  • Våning: 2 av 4
  • Hiss: Nej
  • Lägenhetsnummer: 10010 / 1201
  • Andel i föreningen: 3,37575%
  • Andel av årsavgift: 3,33332%
  • Balkong/Uteplats: Ja
  • P-plats/parkering: Nej
  • Fönster: 3-glas
  • Uppvärmning: Fjärrvärme

Visning

måndag 8 juni 17:0017:30

Boka visning

Välkommen på visning

Fyll i formuläret och ange önskat visningstillfälle

Jag godkänner att mina kontaktuppgifter sparas, läs mer om vår dataskyddspolicy här.

Mäklare

Åke Åkerman

Fastighetsmäklare på Kungshöjd och inom vallgraven

0766-44 66 14 | ake@alvhem.com
Beskrivning
Föreningen
Dokument
Karta

Om bostaden

Med absolut bästa läget på Kungshöjd, mitt på Arsenalsgatan i en pampig fastighet, har vi nu förmånen att erbjuda denna luftiga sekelskiftestvåa. Arsenalsgatan är för många en drömadress och här är utbudet av lägenheter lågt. Här stormtrivs de flesta från första stund och här vill man bo kvar länge. Tyst och lugnt, samtidigt som Kungsgatans puls nås endast 150 meter bort. Det är något alldeles speciellt med atmosfären i dessa kvarter och mixen av restauranger, kaffebarer och folkmyllret ger en kontinental känsla. Som boende här har ni extremt kort gångavstånd till allt ni behöver i livet och även det som bara sätter lite guldkant på tillvaron. Eller vad sägs om ett par hundra meter till soldränkta Zamenhof eller Barabicu vägg i vägg, två personliga favoriter där både mat och dryck lovar många fina kvällar. Åt andra hållet ligger Da Matteo som levererar stans bästa kaffe och på trendiga Magasinsgatan hittar ni bland annat omskrivna och fantastiska Tavolo som intagit de gamla Artilleristallarna. Här finns också två riktigt bra mataffärer, gym, en skybar och icke att förglömma livet vid kajen. Det är här vid hamnen som Södra Älvstranden växer fram och längs med Rosenlundskanalen trängs alla soldyrkare på restaurangernas uteserveringar för en bit mat kombinerat med sol. Som ni hör finns här något för alla och för er som skall vidare är det nära till alla områden i innerstaden och även god kollektivtrafik precis runt hörnet.

Alvhem mäkleri har nu nöjet att presentera en tvårummare av det bättre slaget. Med ett toppenläge på en av stans bästa adresser väntar nu denna sekelskiftesdröm på nya ägare. Föreningen är omtyckt, har en välskött fastighet och präglas av en skön grannsämja. Lägenheten har alla rätt för er som söker en rymlig sekelskiftestvåa med det där lilla extra. Hela lägenheten ligger mot den lugna innergården och spikrakt västerut vilket ger ljuset fritt spelrum och borgar för många soltimmar på den stora balkongen. Hela lägenheten smyckas av bevarade sekelskiftesdetaljer som skänker stora estetiska mervärden och samtidigt vittnar om husets snart 120-åriga historia. Detta är ett hem där ni redan ett kliv in i hallen möts av en personlig känsla och här vill man stanna kvar, länge.

Hall
Via den trivsamma innergården tar ni trapporna upp till det andra våningsplanet. Det är nästan som hallen viskar välkommen hem, med en tegelvägg till vänster som vackert bryter av mot de mörkblå väggarna. Garderoberna tar hand om alla era skor och ytterkläder.

Vardagsrum
Det första intrycket i hallen förpliktigar och nyfikenheten att se mer av detta hem växer snabbt på en. Via den förlängda hallen går ni in i vardagsrummet och möts genast av den imponerande och stolta takhöjden om 315 centimeter. Från väster seglar solen in genom generösa fönsterpartier ihop med en stor glasad balkongdörr. Här får ni plats med soffgrupp, tv-möbel och ett matbord om ni önskar det. Stanna upp en stund och lyssna på tystnaden.

Balkong
Klyschan att balkongen blir en naturlig förlängning av bostaden har ni läst om i många mäklarannonser, och med sina sex kvadrat i soligt västerläge kanske man ändå får skriva just så. Vänd mot den lugna innergården utgör detta en plats för återhämtning och stillsamhet. Strax efter lunch kommer solen och gör er sällskap fram till kvällen. Den rymliga storleken gör att ni får plats med både bord, stolar och varför inte den egna odlingen örter och kryddor till matlagningen. Det är svårt att föreställa sig att man är mitt i stan utan ett sus från stadens brus. Här kan ni njuta av ett glas vin och en bok en sommarkväll och samtidigt är det alltid ett stenkast ner till restauranger och barer om man vill fortsätta kvällen.

Kök
Smakfullt renoverat för fyra år sen har köket idag blivit sitt bästa jag. En trivsam blå nyans pryder ena sidan och gifter sig väl med den ljusa kompositstenskivan. Köket är fullt utrustat med spis, ugn, kyl/frys samt diskmaskin. Pricket över i är vinkylen som gör att man gärna spenderar en kväll vid köksbordet ihop med goda vänner medan långkoket står på grytan. Här finns gott om förvaring och utmärkta prepp-ytor för hemmakocken. Trapphusets rundning skapar karaktär och en fin geometri i rummet och att tegelväggen förstärker den goa känslan.

Sovrum
I fil med vardagsrummet ligger det rofyllda och mysiga sovrummet. Stolta, integrerade garderober radar upp sig längs ena kortsidan och sköter kläder för ett hushåll för två. Rummet ramas dessutom in av en fin stuckatur och en vacker takrosett och längs med väggarna löper de höga fotlisterna. Plats finns för dubbelsäng, skrivbord och nattduksbord. Det lugna gårdsläget borgar för en god natts sömn och här kan ni sova med öppet fönster. Ett smäckert treluftsfönster med överljus tillåter solkatterna från väster att dansa på brädgolvet.

Badrum
I den förlängda hallen ligger det helkaklade badrummet med stilrena materialval. Vitt kakel på väggarna och golv i ljusgrått klinker. Handfat med kommod med tillhörande spegelskåp erbjuder bra förvaring ihop. Handdukstorken är ett extra plus. Förberett för tvättmaskin.

Område

Kungshöjd

Många bor länge på Kungshöjd och det är inte konstigt. Stadsdelen är såväl vibrerande, med trendiga restauranger och butiker, som rofylld med småskaliga och familjära kvarter. Majoriteten av byggnaderna har nationalromantisk arkitektur men det finns också ett och annat funkishus.

Om området

Vi hjälper dig att inreda ditt drömhem

Ta hjälp av våra inredningsexperter för att skapa ditt drömhem. Tillsammans utformar vi personliga och vackra rum där liv och drömmar får ta plats. Vi startar alltid med ett hembesök och följer sedan upp med en konsultation i butiken.

Skriv in dig i vårt spekulantregister för att få reda på när hem som passar dig kommer ut till försäljning.
Spekulantregister

VI VÄRDESÄTTER DITT HEM

Planerar du att flytta eller funderar du på vad din bostad är värd? Fyll i dina uppgifter så ringer vi upp dig så fort vi kan. Vi hörs!

Jag godkänner att mina kontaktuppgifter sparas, läs mer om vår dataskyddspolicy här.