Djupedalsgatan 2, lgh 405

Linnéstaden | 1907

En stor trerummare på vinden av det vackra hörnhuset som stått så självklart i hörnet rakt emot Skansberget sedan drygt etthundra år. Av flera anledningar är detta en vindslägenhet som sticker ut ur formatet vindsvåning och erbjuder en ovanlig rymd och mycket funktion.

  • Antal rum: 3 rum och kök
  • Boarea: 90 kvm
  • Areakälla: Enl förvaltarens information
  • Objekttyp: Bostadsrätt
  • Område: Linnéstaden
  • Månadsavgift: 4 211 kr Inklusive värme, vatten och kabel-tv
  • Byggnadstyp: Sekelskiftesfastighet
  • Byggår: 1907
  • Våning: 6 av 6
  • Hiss: Ja
  • Lägenhetsnummer: 405
  • Andel i föreningen: 2,88%
  • Andel av årsavgift: 2,88%
  • P-plats/parkering: Nej
  • Fönster: 3-glas
  • Uppvärmning: Fjärrvärme
  • Ventilation: Från- och tilluft med återvinning
  • Fastighetsbeteckning: Kommendantsängen 2:2

Mäklare

Sandra Guerrero

Fastighetsmäklare i Linnéstaden

0766-44 66 11 | sandra@alvhem.com

Extra kontakt

Anna-Kajsa Nylander

Fastighetsmäklare villor

0703-95 95 26 | anna-kajsa@alvhem.com

Område

Linné

Linnéstaden betraktas som en av Göteborgs mest attraktiva stadsdelar. Kanske beror det på det rika utbudet av kaféer, restauranger och små, personliga butiker inom bland annat mode, inredning, skönhet och hälsa samtidigt som närheten finns till Slottsskogen, Änggårdsbergen och Botaniska Trädgården.

Om området

Vi hjälper dig att inreda ditt drömhem

Ta hjälp av våra inredningsexperter för att skapa ditt drömhem. Tillsammans utformar vi personliga och vackra rum där liv och drömmar får ta plats. Vi startar alltid med ett hembesök och följer sedan upp med en konsultation i butiken.

Skriv in dig i vårt spekulantregister för att få reda på när hem som passar dig kommer ut till försäljning.
Spekulantregister

VI VÄRDESÄTTER DITT HEM

Planerar du att flytta eller funderar du på vad din bostad är värd? Fyll i dina uppgifter så ringer vi upp dig så fort vi kan. Vi hörs!

Jag godkänner att mina kontaktuppgifter sparas, läs mer om vår dataskyddspolicy här.