Prinsgatan 3

Linnéstaden | 1907

Unikt tillfälle att bli ägare till en paradvåning som sällan kommer ut på marknaden. 6 rum och kök, två balkonger, hiss, två badrum, fungerande kakelugn och ett unikt hörnläge fri från insyn. Renoverat socialt kök i fil med sällskapsrummen och en mängd sekelskiftesdetaljer bevarade. Mycket välskött förening med låg belåning och hyresintäkter. SÄLJSTART VECKA 32.

  • Antal rum: 6 rum och kök
  • Boarea: 176,9 kvm
  • Areakälla: Enl förvaltarens information
  • Objekttyp: Bostadsrätt
  • Område: Linnéstaden
  • Månadsavgift: 8 954 kr inkl värme, vatten, kabel-tv. 413 kr tillkommer för Triple Play
  • Bostadens indirekta nettoskuldsättning: 688 878 kr (Baserat på uppgifter i årsredovisningen för 2025)
  • Byggnadstyp: Sekelskiftesfastighet
  • Byggår: 1907
  • Våning: 3 av 6
  • Hiss: Ja
  • Lägenhetsnummer: 20 / 1301
  • Andel i föreningen: 5,82998%
  • Andel av årsavgift: 5,82648%
  • Balkong/Uteplats: Ja
  • P-plats/parkering: Nej
  • Fönster: 2-glas
  • Uppvärmning: Fjärrvärme
  • Ventilation: Mekanisk (frånluft)
  • Fastighetsbeteckning: Olivedal 2:10

Visning

Kontakta mäklaren för mer information.

Mäklare

Sandra Guerrero

Fastighetsmäklare i Linnéstaden

0766-44 66 11 | sandra@alvhem.com

Extra kontakt

Sara Wibréus

Fastighetsmäklare i Linnéstaden och Lorensberg

0766-44 66 15 | sara@alvhem.com
Beskrivning
Föreningen
Dokument
Karta

Om bostaden

På hörnet i ett av Prinsgatans vackraste hus väntar en bostad som sällan kommer ut på marknaden. Med hiss hela vägen upp, ett fantastiskt ljusinsläpp från flera väderstreck och en genomtänkt planlösning är detta ett hem som imponerar från första steget över tröskeln. Här samsas tidlös elegans med moderna lösningar. Köket har smakfullt flyttats och ligger nu i fil med de generösa sällskapsrummen – en social och inbjudande planlösning skapad för både vardagsliv och fest. Den fungerande kakelugnen blir rummets självklara mittpunkt och förstärker den genuina känslan som genomsyrar bostaden.

Två balkonger erbjuder sol och utsikt under olika tider på dagen och skapar en naturlig förlängning av hemmet. Med upp till fyra möjliga sovrum och två stilrena badrum finns gott om plats för den stora familjen, hemmakontoret eller gäster utan att kompromissa med de generösa umgängesytorna. Originaldetaljerna är många och väl bevarade; vackra stuckaturer, höga golvsocklar, spegeldörrar och andra tidstypiska inslag berättar husets historia och ger bostaden en karaktär som inte går att återskapa.

Minst lika tilltalande är livet utanför - Prinsgatan är för många en favoritadress. Föreningen är mycket trivsam, omsorgsfullt förvaltad och har en stark ekonomi med låg belåning samt goda hyresintäkter. Det här är mer än en lägenhet. Det är ett hem med själ, rymd och sällsynta kvaliteter i ett av Prinsgatans mest eftertraktade hus. En bostad att längta hem till, och en möjlighet som sällan återkommer.

HALL
I samma stund som den stora träporten ljudlöst glider igen bakom dig lämnas Linnéstadens levande stadspuls utanför. Tempot saktar ner och ersätts av en påtaglig stillhet. Det första som möter dig är det magnifika trapphuset, en arkitektonisk pärla där en stenlagd entré leder fram till den imposanta stentrappan med sina tunga steg och vackra smidesräcken. För den som önskar finns även en utsmyckad hiss med tidstypiska snickerier, en detalj som vittnar om husets omsorgsfullt bevarade karaktär. Bakom en pardörr med gedigna snickerier och färgat glas öppnar sig bostadens välkomnande hall. Den generösa entrén präglas av ett vackert kalkstensgolv och Josef Franks ikoniska tapet "Eldblomma", vars organiska mönster ger rummet både värme och personlighet. Till vänster om entrén finns generösa avhängningsmöjligheter för jacka och skor och till höger finns ett litet kapprum som gömmer det man inte vill skall synas.

Redan här dras blicken vidare genom bostaden. Ljuset strömmar in från flera håll och letar sig genom de många dörröppningarna, vilket skapar långa siktlinjer och en fin känsla av rymd. Rummen anas redan från första steget innanför dörren och helheten förmedlar en självklar elegans där varje detalj känns genomtänkt. Det dröjer inte länge innan man förstår att detta är ett hem utöver det vanliga. Hallen leder vidare in i en serveringsgång som har infällda spotlights i taket. Ljusmålade väggar och brädgolv ger en fin rumkänsla även där.

BADRUM 1
I anslutning till hallen välkomnar hemmets ena badrum som passar lika fint för övernattande gäster som för tonårsbarnens egen vardag. Med två badrum i hemmet skapas en bekväm balans där alla får sitt utrymme. De vitkaklade väggarna möter ett vackert klinkergolv i Marrakesh-inspirerat mönster som tillför både karaktär och värme. Golvvärmen gör varje morgon lite behagligare, medan den stilrena duschen, diskret placerad i en nisch och avskild med glasväggar, ger ett luftigt och harmoniskt intryck. Här finns även ett handfat med spegelskåp ovanför, en vägghängd wc-stol samt infällda spotlights som låter ljuset mjukt spela över rummets rena linjer.

BADRUM 2
Hemmets andra badrum bjuder på samma stilrena formspråk, men med generösare ytor som ger en extra känsla av rymd och komfort. Den enhetliga designen med vita kaklade väggar och klinkergolv skapar en tidlös bas, medan golvvärmen och de infällda spotlightsen bidrar till en ombonad och harmonisk atmosfär. Här samsas funktion och estetik på bästa sätt. En vit kommod med ovanhängande spegel erbjuder gott om förvaring, och den vägghängda wc-stolen förstärker rummets rena linjer. Duschen är placerad bakom vikbara glasväggar som både skapar ett luftigt intryck och ger flexibilitet i vardagen. Intill finns en praktisk tvättpelare som smidigt tar hand om hemmets tvätt, kompletterad med ett högskåp som erbjuder generös förvaring.

SOVRUM
Det generösa sovrummet är rofyllt beläget mot den lugna innergården och erbjuder en avskild miljö för vila och återhämtning. Rummets tilltagna storlek ger gott om plats för en dubbelsäng med tillhörande möblering samt en naturlig yta för skrivbord eller arbetsplats, vilket gör det lika funktionellt som harmoniskt. Rummets luftiga känsla sitt ursprung i bostadens ursprungliga planlösning, där detta en gång utgjorde köket. Elegant stuckatur och en dekorativ takrosett vittnar om husets sekelskiftesursprung, samtidigt som ljusmålade ytor skapar en ljus och tidlös atmosfär. En av väggarna har tapetserats med en mönstrad tapet i dova nyanser. Det stora fönstret tillsammans med ett mindre intill ger ett fint ljusinsläpp och förstärker känslan av rymd. Förvaringen är ovanligt generös med hela sju garderober, smakfullt kompletterade med infälld belysning som ger både funktion och ett sobert uttryck. Det stora fönstret tillsammans med ett mindre intill ger ett fint ljusinsläpp och förstärker känslan av rymd.

SÄLLSKAPSRUM
Ett rum som fångar blicken och dröjer sig kvar i minnet. De höga fönstren mot öster låter morgonljuset mjukt svepa in över de cremefärgade väggarna (Ingefära från Beckers) och framhäva rummets vackra arkitektoniska detaljer. Stuckatur, takrosett och generös takhöjd samspelar med den eleganta fiskbenslagda stavparketten och skapar en atmosfär där historien fortfarande viskar mellan väggarna. Den magnifika gröna kakelugnen, fullt eldningsbar, står som rummets självklara smycke – en värmande mittpunkt som ger både karaktär och själ. Den igensatta dörröppningen har idag förvandlats till ett charmigt vedställ, en detalj som förstärker rummets tidlösa uttryck. Storleken öppnar för många möjligheter. Här kan du skapa ett storslaget sovrum, ett rofyllt bibliotek, ett elegant sällskapsrum eller ett vardagsrum med gott om plats för både vila och umgänge. Vackra pardörrar leder vidare till köket, samtidigt som rummet nås från den charmiga serveringsgången. Härifrån breder bostadens unika planlösning ut sig i en vacker siktlinje genom kök, matsal och vardagsrum – en klassisk fil som låter ljuset och rymden flöda genom hemmet och skapar en känsla av både sammanhang och storslagenhet.

KÖK
Det smakfullt renoverade köket har omsorgsfullt flyttats ut i fil med bostadens sociala ytor och utgör idag hemmets naturliga samlingspunkt. Den välplanerade vinkeluppställningen med generös köksö skapar både en inbjudande arbetsyta och en självklar plats för umgänge, där matlagning och socialt liv möts i perfekt harmoni. Den stilrena inredningen präglas av släta vita luckor som samspelar elegant med exklusiva arbetsytor i massiv rostfri stål. Även de dubbla hoarna är utförda i massivt stål och förstärker kökets professionella uttryck. Den genomtänkta utrustningen omfattar integrerad diskmaskin, kyl och frys i fullhöjd, vinkyl, induktionshäll, fläktkåpa i rostfritt samt inbyggd ugn och micro. Allt är noggrant integrerat för ett enhetligt och tidlöst intryck. Ljusmålade väggar, vacker stuckatur och en dekorativ takrosett knyter an till bostadens sekelskifteskaraktär, medan det höga fönstret fyller rummet med ett generöst ljusinsläpp. Från köket nås dessutom en smidesbalkong i östläge som är en perfekt plats för morgonkaffet i den första solen. Planlösningen är både genomtänkt och funktionell med anslutning till matsalen, hallen och det rum som idag disponeras som sällskapsrum. En annan sak som är slående är den fria vyn utan insyn mot Hagabion.

MATSAL
Genom vackra pardörrar öppnar sig bostadens matsal, ett ståtligt rum i fil med köket och i direkt anslutning till vardagsrummet. Här samsas de tidstypiska detaljerna med ett generöst ljusinsläpp på ett självklart sätt. Två höga fönster låter dagsljuset flöda in och framhäver den vackra stavparketten i fiskbensläggning, den eleganta stuckaturen och den dekorativa takrosetten. Väggarna är målade i Beckers varma kulör "Ingefära", samma harmoniska nyans som i vardagsrummet, vilket skapar ett vackert sammanhang mellan rummen. Idag används rummet som en inbjudande matsal, där det finns gott om plats för långa middagar och stora sällskap. Läget intill köket gör serveringen både smidig och naturlig, samtidigt som de generösa proportionerna och den vackra arkitekturen skapar en atmosfär som förhöjer såväl vardagens måltider som festligare tillfällen. Ett rum att samlas i, oavsett årstid, där samtalen gärna dröjer sig kvar långt efter att middagen är avslutad.

VARDAGSRUM
Vardagsrummet är bostadens självklara höjdpunkt – beläget på gaveln av huset med en svårslagen "herren på täppan"-känsla. Som husets gavelrum badar det i ljus från höga fönster som ramar in en hänförande vy över takåsarna och skapar en luftig atmosfär året om. De tidstypiska detaljerna är omsorgsfullt bevarade med elegant fiskbenslagd stavparkett, vacker stuckatur och en dekorativ takrosett som tillsammans ger rummet en tidlös karaktär. Dubbla uppsättningar pardörrar förstärker den representativa känslan och skapar ett vackert flöde mellan vardagsrum, kök och matsal – en planlösning som bjuder in till både umgänge och festliga tillställningar. Från vardagsrummet kliver du ut på den generösa, rundade smidesbalkongen som omsluter gaveln i ett eftertraktat sydostläge. Här njuter du av både morgonsol, lunchsol och kvällssol, långa dagar och en vidsträckt utsikt över stadens taklandskap, en plats som snabbt blir en naturlig förlängning av rummet under årets varmare månader.

SOVRUM/ARBETSRUM
Via vackra pardörrar från vardagsrummet nås detta rofyllda rum, som idag disponeras som sovrum/arbetsrum. Det något mindre formatet skapar en ombonad känsla, medan det höga fönstret låter dagsljuset sila in och ger rummet ett fint ljus. Det gråmålade brädgolvet samspelar med de mjukt blå väggarna och skapar en lugn och harmonisk atmosfär. Längs ena väggen erbjuder inbyggda garderober generös förvaring och bidrar till rummets välordnade uttryck. Från början utgjorde detta och intilliggande rum ett enda stort rum. För den som önskar återställa den ursprungliga planlösningen kan väggen mellan rummen med relativt enkla medel tas ner, vilket öppnar upp för ett generöst sällskapsrum eller en rymlig privat svit. Ett rum som erbjuder både charm i sitt nuvarande utförande och fina möjligheter för framtiden.

SOVRUM
Detta sovrum nås från hallen och bjuder på ett rofyllt uttryck där de ljusgrå målade väggarna samspelar vackert med brädgolvets tidlösa karaktär och den vackra stuckaturen i taket. Det generösa fönstret mot Prinsgatan släpper in ett fint dagsljus som skiftar över rummets klassiska detaljer och skapar en harmonisk atmosfär. Här finns gott om plats för en säng och rummet passar perfekt som gästrum eller barnrum. En garderob erbjuder förvaringsmöjligheter.

ÖVRIGT
Till lägenheten hör ett förråd om cirka 3,5 kvm beläget i källaren via ingången på Nordhemsgatan 35.

Den gemensamma fina tvättstugan, som nås via innergården, renoverades för några år sedan och innehåller två stora tvättmaskiner, torktumlare, skåp och mangel. På gården, som varsamt pryds av föreningen med säsongens blommor, finns en upphöjd uteplats med sittgrupper och grill. På gården finns även cykelrum och barnvagnsförråd samt soprum med sopsortering och återvinning. Hiss finns i huset.

Fastigheten har tillgång till kabel-TV genom ComHem. Bredband fås via ComHem eller valfri ADSL-leverantör.

I området gäller boendeparkering. För mer information om priser och sträckning, gå in på www.goteborg.se/trafikkontoret

Område

Linné

Linnéstaden betraktas som en av Göteborgs mest attraktiva stadsdelar. Kanske beror det på det rika utbudet av kaféer, restauranger och små, personliga butiker inom bland annat mode, inredning, skönhet och hälsa samtidigt som närheten finns till Slottsskogen, Änggårdsbergen och Botaniska Trädgården.

Om området

Vi hjälper dig att inreda ditt drömhem

Ta hjälp av våra inredningsexperter för att skapa ditt drömhem. Tillsammans utformar vi personliga och vackra rum där liv och drömmar får ta plats. Vi startar alltid med ett hembesök och följer sedan upp med en konsultation i butiken.

Skriv in dig i vårt spekulantregister för att få reda på när hem som passar dig kommer ut till försäljning.
Spekulantregister

VI VÄRDESÄTTER DITT HEM

Planerar du att flytta eller funderar du på vad din bostad är värd? Fyll i dina uppgifter så ringer vi upp dig så fort vi kan. Vi hörs!

Jag godkänner att mina kontaktuppgifter sparas, läs mer om vår dataskyddspolicy här.