Prinsgatan 6B

Linnéstaden | 1909

Smakfullt renoverad och optimalt planerad tvåa om 41 kvadrat på populära Prinsgatan med stor västerbalkong, originalbrädgolv och ca 3 meter till tak. Kök och vardagsrum i öppen social planlösning. Fint renoverat badrum. Välskött förening med god ekonomi och bredband inkluderat.

  • Pris: 3 500 000 kr (utgångspris)
  • Antal rum: 2 rum och kök
  • Boarea: 41 kvm
  • Areakälla: Enl förvaltarens information
  • Objekttyp: Bostadsrätt
  • Område: Linnéstaden
  • Månadsavgift: 1 662 kr inkl värme, VA. Ett obligatoriskt tillägg om 400 kr/månad för bredband tillkommer.
  • Bostadens indirekta nettoskuldsättning: 214 514 kr (Baserat på årsredovisningen för 2023)
  • Byggnadstyp: Sekelskiftesfastighet
  • Byggår: 1909
  • Våning: 4 av 5
  • Hiss: Nej
  • Lägenhetsnummer: 2417 / 1402
  • Andel i föreningen: 2,54511%
  • Andel av årsavgift: 2,47%
  • Balkong/Uteplats: Ja
  • P-plats/parkering: Nej
  • Fönster: 2-glas/3-glas
  • Uppvärmning: Fjärrvärme
  • Fastighetsbeteckning: Olivedal 3:3

Visning

söndag 19 januari 15:0015:30

Boka visning

Välkommen på visning

Fyll i formuläret och ange önskat visningstillfälle

Jag godkänner att mina kontaktuppgifter sparas, läs mer om vår dataskyddspolicy här.

Mäklare

Sara Wibréus

Fastighetsmäklare i Linnéstaden, Lorensberg och Nedre Johanneberg

0766-44 66 15 | sara@alvhem.com
Beskrivning
Föreningen
Dokument
Karta

Om bostaden

Med Skansen Kronan som blickfång åt öster och vackra Oscar Fredriks kyrka i väster ligger Linnés kanske mest kontinentala kvarter. Det är svårt att sätta fingret på vad det är som gör stämningen på Prinsgatan så gemytlig. Kanske är det den sköna blandningen av caféer, krogar och små udda butiker som gör att det alltid är liv och rörelse på gatan. Redan klockan halv åtta på morgonen slår genuina Bar Italia upp dörrarna och sedan strömmar gästerna till för att njuta av en italiensk frukost på stående fot innan de sedan tar spårvagnen till jobbet. Strax därefter ställer tjejerna i blomsteraffären ut sina blommor på trottoaren och när sedan kvällen kommer väljer många att avsluta dagen med ett glas vin och en stenugnsbakad pizza på den franska kvarterskrogen Cyrano.

På gatans mitt, i ett av Linnés äldsta men kanske mest välskötta hus, har vi nu nöjet att erbjuda en fantastisk kvadratsmart bostad som vid en genomtänkt renovering har byggts om från en etta till en tvåa. Detta är ett hem för dig som söker det lilla extra, ett hem för dig som värdesätter att bo på en av stans bästa adresser men ändå vill kunna njuta av tystnaden och lugnet. En stor smidesbalkong i bästa sydvästläge och sol från lunch till långt in på kvällen, fräscht nyrenoverat badrum, kök med öppen planlösning, vackra brädgolv, stuckatur, takrosett, klädkammare och mycket låg avgift gör detta hem lätt att förälska sig i. Huset stod färdigt 1909 och mycket av den ursprungliga karaktären har varsamt bevarats. Som om inte detta vore nog är Brf Prinsen 6 en av Linnés bästa föreningar med engagerade medlemmar, låga avgifter och en välrenoverad fastighet.

Hall

Ena stunden befinner du dig i vimlet av människor och restauranger. Nästa slås du av lugnet som råder på den prydliga innergården på Prinsgatan 6. Man inser genast att detta är en förening som engagerar sig i sitt hus. Trapphusen är renoverade i tidstypisk stil och man kan antingen välja den nedre gårdsentrén eller ta trappan upp till gårdens övre del och in i gårdstrapphuset den vägen. På våning fyra välkomnar en ljus och öppen hall som leder vidare in i lägenhetens inre hall. Här finns plats att hänga av sig ytterkläderna. Golvet består av ett gediget originalbrädgolv och väggarna är nymålade i en ljusgrå nyans. En inre hall leder vidare in till vardagsrummet och köket och erbjuder förvaring i form av stående garderober.

Sovrum

Här låg köket innan det flyttades ut till vardagsrummet. Så mycket bättre det blev att kunna stänga om sig och uppgradera lägenheten med ett riktigt sovrum där en 160-cm säng får plats! Knäpptyst mot innergården med ett högt fönster som gärna kan lämnas lite på glänt utan att störa sömnen. Väggarna är målade i Jotuns nyans "Washed Linen" och golvet som pryds av plank från när huset byggdes är riktigt välhållet. I ena hörnet finns en garderob som tillsammans med klädkammaren och garderoberna i hallen erbjuder goda förvaringsmöjligheter. En spegeldörr avskiljer mot hallen och ovanför den sitter ett gammalt spröjsat fönster för extra ljusinsläpp.

Badrum

I anslutning till hallen ligger badrummet som är renoverat av fackmän med tidlösa material i grått och vitt. Väggarna är helkaklade med vita stora kakelplattor och på golvet ligger ljusgrå klinker med underliggande golvvärme. Direkt in till vänster finns en vit kommod med handfat av porslin och översittande spegelskåp. Intill en wc-stol och lite längre in en duschhörna med takdusch och vikbara glasväggar. En handdukstork ser till att handdukarna alltid är varma efter duschen.

Vardagsrum och kök

Håll med om att planlösningen är klockren! Tidigare ägare har skapat en modernt planerad lägenhet men samtidigt bevarat detaljerna från början av förra seklet. Ett exempel på detta är den framtagna tegelväggen som tillsammans med rummets stuckatur och takrosett ger en finstämd mix till det moderna köket. Köket är vitt med skåpsinreding i form av vita över- och underskåp. Ovanför bänkskivan av vit laminat sitter ett grått kakel som sedan övergår till framknackat tegel. Den maskinella utrustningen består av en kombinerad kyl/frys i rostfritt, en induktionshäll med varmluftsugn och översittande fläkt samt en diskmaskin i rostfritt. Små nischer har blivit till smarta vinställ och hyllor. Intill fönstret som vetter åt balkongen finns en matplats för 2-4 personer och ljuset strömmar in tack vare det höga fria läget. Med utgång från detta rum nås den drömlika smidesbalkongen. Via glasade pardörrar leds man ut till det "extrarum" som balkongen är där både blommor, träd och sittgrupper ryms. Det raka västerläget ger tillsammans med den lugna och öppna gården ett fenomenalt läge med sol från lunch till sen kväll. I bakgrunden ramar lummiga "Kråkängen" in och ger verkligen känslan av stadsoas. Rummets oregelbundna form gör det extra charmigt och i soffan umgås man gärna efter middagen. Väggarna är målade i en ljusgrå nyans som ger en fin kontrast till stuckaturen och taket med takrosett. Golvet pryds av originalbrädgolv.

Klädkammare

Bakom en bevarad spegeldörr döljer sig en klädkammare som genom praktiska stänger och lådor erbjuder gott om plats för kläder och skor. Klädkammaren är en ren lyx i ett hus som från förra seklets början.

Område

Linné

Linnéstaden betraktas som en av Göteborgs mest attraktiva stadsdelar. Kanske beror det på det rika utbudet av kaféer, restauranger och små, personliga butiker inom bland annat mode, inredning, skönhet och hälsa samtidigt som närheten finns till Slottsskogen, Änggårdsbergen och Botaniska Trädgården.

Om området

Vi hjälper dig att inreda ditt drömhem

Ta hjälp av våra inredningsexperter för att skapa ditt drömhem. Tillsammans utformar vi personliga och vackra rum där liv och drömmar får ta plats. Vi startar alltid med ett hembesök och följer sedan upp med en konsultation i butiken.

Skriv in dig i vårt spekulantregister för att få reda på när hem som passar dig kommer ut till försäljning.
Spekulantregister

VI VÄRDESÄTTER DITT HEM

Planerar du att flytta eller funderar du på vad din bostad är värd? Fyll i dina uppgifter så ringer vi upp dig så fort vi kan. Vi hörs!

Jag godkänner att mina kontaktuppgifter sparas, läs mer om vår dataskyddspolicy här.