Surbrunnsgatan 10

Kungshöjd | 1890

Med ett enastående läge på Surbrunnsgatan presenterar vi här en perfekt planerad tvårummare med en utsikt av det bättre slaget. Med fönster åt två håll blir ljusinsläppet på femte våningen exceptionellt bra. Bra skick som gör att ni kan flytta in direkt. Allt detta paketerat i Kungshöjds bästa förening med en blygsam avgift på endast 1713 kronor. Varmt välkomna på visning och välkomna hem!

  • Pris: 4 450 000 kr (utgångspris)
  • Antal rum: 2 rum och kök
  • Boarea: 57 kvm
  • Areakälla: Enl förvaltarens information
  • Objekttyp: Bostadsrätt
  • Område: Kungshöjd
  • Månadsavgift: 1 713 kr Inkl V/VA + 145 kr/mån bredband
  • Bostadens indirekta nettoskuldsättning: 230 774 kr
  • Byggnadstyp: Sekelskiftesfastighet
  • Byggår: 1890
  • Våning: 5 av 6
  • Hiss: Ja
  • Lägenhetsnummer: 1403S
  • Andel i föreningen: 1,63647%
  • Andel av årsavgift: 1,59122%
  • Balkong/Uteplats: Nej
  • P-plats/parkering: Nej
  • Uppvärmning: Fjärrvärme
  • Fastighetsbeteckning: Inom Vallgraven 46:17

Visning

söndag 16 augusti 13:0013:30

Boka visning

Välkommen på visning

Fyll i formuläret och ange önskat visningstillfälle

Jag godkänner att mina kontaktuppgifter sparas, läs mer om vår dataskyddspolicy här.

Mäklare

Åke Åkerman

Fastighetsmäklare på Kungshöjd och inom vallgraven

0766-44 66 14 | ake@alvhem.com
Beskrivning
Föreningen
Dokument
Karta

Om bostaden

Det är något speciellt med atmosfären kring denna delen av Kungshöjd. Ett vibrerande kvarter där mixen av restauranger, kaffebarer, boule och folkmyller ger en kontinental känsla. Den internationella prägeln är tydlig med Språkcaféet som en samlingsplats och Esperantoplatsen är ett kreativt nav som verkligen har ett eget liv och här dyker ständigt nya restauranger och caféer upp. Som boende på Surbrunnsgatan 10 har ni extremt kort gångavstånd till allt ni behöver i livet och även det som bara sätter lite guldkant på tillvaron. Eller vad sägs om hundra meter till soldränkta Zamenhof eller Barabicu vägg i vägg, två personliga favoriter där både mat och dryck lovar många fina kvällar. Åt andra hållet ligger Da Matteo som levererar stans bästa kaffe och på trendiga Magasinsgatan hittar ni bland annat omskrivna och fantastiska Tavolo som intagit de gamla Artilleristallarna. Här finns också två riktigt bra mataffärer, gym, en skybar och icke att förglömma livet vid kajen. Det är här vid hamnen som Södra Älvstranden växer fram och längs med Rosenlundskanalen trängs alla soldyrkare på restaurangernas uteserveringar för en bit mat kombinerat med sol. Som ni hör finns här något för alla och för er som skall vidare kommer ni till Linné på två minuter och Haga och Vasa på endast några minuters promenadavstånd. Kollektivtrafiken är lysande med flertalet knutpunkter bara minuter bort.

Så det är alltså mitt i detta som BRF Hästtorget stoltserar med ett välskött och tidsenligt hus. Det är svårt att tro att ni befinner er mitt i kärnan mellan innerstadens mest attraktiva stadsdelar. Föreningens gård genomsyras av ett välkommet lugn och påminner vår och sommartid om en härlig uteservering. Här inne samsas solstolar och diverse utemöbler med grill och planteringar och innergården är en uppskattad mötesplats. Här inne skapar de rustika huskropparna en skyddande atmosfär åt de boende och bredden mellan fastigheterna tillåter solen att finna sin väg in.

HALL
Hissen tar er hela vägen upp till femte våningen och en lägenhet med ljus och rym. Hallen tar för sig precis lagom mycket och ger all den funktion man behöver utan att tjuva för många kvadrat av lägenhetens hjärta. Två bra garderober tar hand om alla er skor och ytterkläder så inget behöver vara på display.

VARDAGSRUM
Några steg in öppnar lägenheten upp sig ordentligt och i vardagsrummet hittar ni tre stolta fönsterpartier som släpper in generöst med ljus under morgon-och förmiddagarna. Här dansar solkatterna på parketten tack vare det höga läget i huset. Den öppna planlösningen mellan vardagsrummet och köket ger stora, sociala ytor och välplanerade kvadratmetrar.

KÖK
Köket har en härlig bistro-känsla och en stark identitet. De mörka luckorna funkar fint ihop med bänkskivorna i ek och de rostfria vitvarorna. Gott om förvaring, arbetsytor och sinnrika lösningar. Köksön blir en naturlig plats för morgonkaffet och en naturlig avdelare mot vardagsrummet.

SOVRUM
Innan sovrummet har ni gott om förvaring på vänster sidan där flertalet garderober står på rad. I sovrummet möts ni sen av ett magiskt ljusinsläpp från ett ogenerat läge i sydväst. Härifrån blickar ni ut över Skansen Kronan, Linné och Masthuggets alla takåsar och Hotel Draken som ligger i blickfånget. En utsikt som inte går att äta sig mätt på och som är lika vacker dag som kväll, oavsett årstid. Helt insynsskyddat blir sovrummet som en oas. Här sover ni gott om natten och ni ryms enkelt en dubbelsäng, nattduksbord och förvaring.

BADRUM
Helkaklat badrum i klassiska färgval. Duschhörna, kommod och WC.

Område

Kungshöjd

Många bor länge på Kungshöjd och det är inte konstigt. Stadsdelen är såväl vibrerande, med trendiga restauranger och butiker, som rofylld med småskaliga och familjära kvarter. Majoriteten av byggnaderna har nationalromantisk arkitektur men det finns också ett och annat funkishus.

Om området

Vi hjälper dig att inreda ditt drömhem

Ta hjälp av våra inredningsexperter för att skapa ditt drömhem. Tillsammans utformar vi personliga och vackra rum där liv och drömmar får ta plats. Vi startar alltid med ett hembesök och följer sedan upp med en konsultation i butiken.

Skriv in dig i vårt spekulantregister för att få reda på när hem som passar dig kommer ut till försäljning.
Spekulantregister

VI VÄRDESÄTTER DITT HEM

Planerar du att flytta eller funderar du på vad din bostad är värd? Fyll i dina uppgifter så ringer vi upp dig så fort vi kan. Vi hörs!

Jag godkänner att mina kontaktuppgifter sparas, läs mer om vår dataskyddspolicy här.