Alfhemsgatan 5
Linnéstaden | 1928 | Arkitekt Nils Olsson
På fjärde våningen hittar du ett fantastiskt boende på en av Linnéstadens mest eftertraktade adresser. Här presenteras en välplanerad etta om cirka 38 kvm, där bostadens karaktär och charm finns kvar. Högt upp, snickerier och tidstypiska fönster. Föreningen har en mycket stabil och välskött ekonomi, och månadsavgiften är endast 1 851 kr inklusive bredband. Dessutom finns hiss i huset.
- Pris: 3 400 000 kr (utgångspris)
- Antal rum: 1 rum och kök
- Boarea: 38 kvm
- Areakälla: Enl förvaltarens information
- Objekttyp: Bostadsrätt
- Område: Linnéstaden
- Månadsavgift: 1 851 kr inkl värme, VA, kabel-tv och bredband 100Mbit
- Byggnadstyp: 20-talsfastighet
- Byggår: 1928
- Våning: 4 av 5
- Hiss: Ja
- Lägenhetsnummer: 16
- Andel i föreningen: 2,00448%
- Andel av årsavgift: 1,97174%
- P-plats/parkering: Nej
- Fönster: 2-glas
- Uppvärmning: Fjärrvärme
- Ventilation: Självdrag
- Fastighetsbeteckning: Olivedal 9:4
Visning
Kontakta mäklaren för mer information.
Mäklare
Nina Bergh
Fastighetsmäklare i Linnéstaden, Änggården, Majorna, Kungsladugård och i Gamla Masthugget
0760-05 11 20 | nina@alvhem.com
Byggnadsstilen
Tjugotalsklassicism
Epokerna inom arkitekturen avlöser varandra med relativt tvära kast vid tiden runt...
Läs merOm bostaden
Här erbjuds en oerhört charmig och välhållen 20-talslägenhet belägen på en av de mest eftertraktade adresserna i Göteborg. Denna drömetta ligger högt upp i huset på fina Alfhemsgatan. Lägenheten är välplanerad och dess planlösning i kombination med en rymlig takhöjden gör att lägenheten känns större än 38 kvadratmeter.
Vill man få frisk luft finns gemensamma vädringsbalkonger i trapphuset eller så går man ner till föreningens fantastiska innergård.
Lägenheten har ett lugnt och rogivande läge på Alfhemsgatan samtidigt som den löper parallellt med idylliska Linnégatan och allt dess utbud. På andra sidan gatan ligger dessutom natursköna Slottsskogen, perfekt för dig som gillar att motionera eller bara att botanisera bland djur och natur. Från Slottsskogen är det sen bara ett stenkast till vackra Änggårdsbergen; ett härligt naturreservat med slingrande naturstigar, perfekt för hundälskare och motionärer, eller Göteborgs botaniska trädgård som allmänt anses som en av de ledande i världen!
Tambur/hall
Lägenheten ligger fyra våningar upp i fastigheten dit du når med hiss eller en vacker trappa. Redan innanför porten slås man av hur oerhört välskött och fint bevarad fastigheten är. Allt vackert från 20-talet finns kvar i trapphusen i form av rustikt stengolv, vackra lister, dekorativa målningar, smäckra smidesräcken osv. Mellan varje våningsplan finns en gemensam balkong i skönt västerläge som ger sol på eftermiddagen och kvällen.
Väl inne i lägenheten möts ni av en stor, ljus och välkomnande hall. På golvet ligger ett snyggt massivt ekparkett i original som matchar fint mot de ljusa väggarna. Direkt till höger finns utrymme för både skor och ytterkläder, till vänster en vacker garderob i originalutförande. Storleken på tamburen gör att det utan problem även ryms en arbetsplats eller varför inte bygga en garderob för att få till mer med förvaring?
Badrum
I anslutning till hallen ligger badrummet. Klassiskt inrett med klinker i svagt brunaktig ton på golvet och vitt kakel på väggarna. Här ryms wc, handfat och duschkabin.
Vardagsrum
Ett trivsamt och harmoniskt rum som inbjuder till samvaro. Väggarna är målade i en ljus kulör vilket kontrasterar fint mot det massiva parkettgolvet av ek. Ett rejält fönsterparti bjuder in ljuset i rummet och det höga läget på våning fyra ger bra rymd. De solida och massiva väggarna erbjuder härligt djupa fönsternischer med gott om plats för till exempel växter och lampor. Rummet är stort nog för både soffgrupp, rejäl säng samt en liten arbetsplats alternativt läshörna.
Kök
Vita kökssnickerier, gasspis. kyl/frys samt diskmaskin
Brf Alfhemsgatan 5 i Göteborg
Övre delen av Linnéstaden, närmast Slottsskogen, har alltid varit oerhört eftertraktad. Kvarteren uppfördes under åren 1924-30 och består av enhetlig bebyggelse. Tegelfastigheter i gult, de flesta mycket välbevarade. Många av fastigheterna har intakta förträdgårdar och stora öppna innergårdar.
Brf Alfhemsgatan 5 äger fastigheten Olivedal 9:4. Här står ett ovanligt välhållet hörnhus med två ingångar, en från Olivedalsgatan 18 och en från Alfhemsgatan 5. I huset finns två vackra trapphus med mycket av 1920-talskaraktären bevarad och i gott skick. En charmig liten hiss finns i respektive trapphus. I föreningen finns 37 st bostadsrätter med en sammanlagd bostadsarea om 2 227 kvm samt fyra lokaler om 177 kvm. Föreningen har funnits länge, den registrerades hos Bolagsverket redan 1943. Fastigheten har varit i privat ägo ända sedan den bebyggdes 1928, resultatet av det är ett välhållet hus och en förening med mycket god ekonomi.
Ekonomi
Ekonomin i föreningen är exceptionellt bra. Nyckeltalen talar sitt tydliga språk. Avgifterna ligger på 467 kr/kvm(2024), vilket är långt under snittet i Göteborg som ligger runt 600-700 kr/kvm. Föreningens lokal-hyresgäster står för drygt 25 % av de årliga intäkterna. Avgiften har beslutats höja 5% vid årsskiften 25/26 för att följa ökade kostnader och inflationen. Styrelsen jobbar kontinuerligt med att se över hyresnivåerna för att uppnå marknadsmässiga hyror.
Man har endast 2 400 000 kr i lån. Dessa togs upp i samband med fasadrenoveringarna för några år sedan. Detta innebär en belåning per kvadratmeter boyta om ca 1 077 kr, vilket är mycket lågt. Snittet i Göteborg ligger på ca 6 000 kronor per kvadratmeter. Sammantaget fastighetens skick och de ekonomiska förutsättningarna hör föreningen till en av de stabilaste i Göteborg.
Genomförda renoveringar och underhåll
Huset är i väldigt bra skick och mycket av den genuina 1920-tals andan är smakfullt bevarad både i trapphus och i lägenheterna.
Förträdgården mot Alfhemsgatan är välskött med fina planteringar och snygg stenläggning. Mellan 2012 och 2014 renoverades fasaden både mot innergården och ut mot gatan. Fönster och balkongdörrar målades samtidigt. Ny platta göts för vädringsbalkongerna och nya tidstypiska smidesräcken tillverkades. Fasadventiler, fönsterbleck och snöras-skydd byttes ut, även stuprör och hängrännor ersattes med nya i vilka man även passade på att installera värmekabel. Ett nytt digitalt bokningssystem för tvättstugan har installerats, vilket gör att du kan boka tvättid via mobilen. Andra saker som gjordes under denna period var att ett nytt portlåssystem installerades samt att brandvarnare sattes upp på vind och i trapphusen. En geoteknisk mätning gjordes av Tellstedts i Göteborg AB och resultatet visade att den totala sättningen av fastigheten endast var under 1 mm per år. Fiber för bredbandsuppkoppling från har funnits i fastigheten sedan 2000, föreningen har tecknat avtal med Banhoff (dev2025) om kollektivt bredband på 100 Mbit som ingår i avgiften för alla lägenheter. Det gjordes en undersökning av stammarna 2016, och de var i gott skick. Under 2020 renoverades tvättstugan. De senaste åren har bland annat fönster, portar och hissar målats om. Det Som tidigare var tre garage har byggts om till ett stort, fräscht, cykelrum.
Taket målades under 2025 och det har även gjorts en OVK med mindre anmärkningar som nu planeras att åtgärdas.
Kommande renoveringar
Fastigheten är i gott skick med endast enklare underhåll framöver bland annat en restaurering av trapphusen. Trapphuset har omsorgsfullt restaurerats i samarbete med antikvarie för att återskapa dess ursprungliga karaktär och tidstypiska charm. Inga större renoveringar kommer ske de närmaste åren och man fokuserar på löpande underhåll för att hålla huset i fortsatt gott skick.
Förvaltning och försäkring
Nabo sköter den ekonomiska förvaltningen och fastighetsskötseln sköts av PS Home. Fastigheten är fullvärdesförsäkrad hos Trygg-Hansa.
Gemensamma utrymmen
Sommartid präglas den gemensamma innergården av grönska, rosorna frodas och för den som vill finns vinbär och äpplen att njuta av. Under de ljusa månaderna finns även gemensamma utemöbler och en grill för härliga grillkvällar. På gården finns en välordnad sopsortering. Föreningens tvättstuga ligger på vinden. Till varje lägenhet hör två förråd, ett på vinden och ett i källaren.
Mot Alfhemsgatan har föreningen tre före detta garage som idag nyttjas som förråd för cyklar och barnvagnar mm. Det finns fyra p-platser till förfogande för föreningens medlemmar mot Alfhemsgatan till ett pris av 800 kr/mån och ett rullande schema. I övrigt gäller boendeparkering i området, eller garageplats i närliggande garage för ca 1 000 - 1500 kr/månad.
Föreningen äger marken som fastigheten står på och kommer därigenom ej att påverkas av eventuell höjda tomträttsavgälder.
Område
Linné
Linnéstaden betraktas som en av Göteborgs mest attraktiva stadsdelar. Kanske beror det på det rika utbudet av kaféer, restauranger och små, personliga butiker inom bland annat mode, inredning, skönhet och hälsa samtidigt som närheten finns till Slottsskogen, Änggårdsbergen och Botaniska Trädgården.
Om området
Vi hjälper dig att inreda ditt drömhem
Ta hjälp av våra inredningsexperter för att skapa ditt drömhem. Tillsammans utformar vi personliga och vackra rum där liv och drömmar får ta plats. Vi startar alltid med ett hembesök och följer sedan upp med en konsultation i butiken.
Skriv in dig i vårt spekulantregister för att få reda på när hem som passar dig kommer ut till försäljning.
SpekulantregisterVI VÄRDESÄTTER DITT HEM
Planerar du att flytta eller funderar du på vad din bostad är värd? Fyll i dina uppgifter så ringer vi upp dig så fort vi kan. Vi hörs!

